Homeschool doesn’t have to take place at HOME

Today in homeschooling, we did consumer math.

And by “consumer math” I mean that we went to Market Basket.

On the way to the store, I shared the story of Market Basket. She learned terms such as profit shares, a living wage, controlling interest, corporate structures, corporate greed. We talked about store loyalty, and what it means when workers strike. What havoc boycotting a business can wreak. How customer support can make or break a company. In short, I was damn eloquent.

Then we discussed shopping on a budget. Taxes. Being frugal. I challenged her to pick out a number of items, satisfying at least 2 different food groups. She could only spend $5. She had to get as close to $5 as possible without going over to get a prize. She spent $4.64 on items in dairy and fruit. So, her grade would be a $92.8%. That’s a B+. Not bad.

And the best part? I got help with the groceries.



About Terry L. Holt

Writer. Mother. Goddess. President of the Save the Dandelions Club. Climber of trees.
This entry was posted in Homeschooling. Bookmark the permalink.

2 Responses to Homeschool doesn’t have to take place at HOME

  1. Pete Gast says:

    When I go the grocery store, I find myself doing a lot of division. The price that I care most about is value per dollar. The store will often label price/pound or price/gallon, but I not-infrequently find that the products I want to compare are labeled in different units, or that I need to redo their calculation because one item is on sale or I have a coupon. I think it is a way to get a lot of practice in arithmetic and estimation, but you have to have enough mastery to be able to work the problems in your head (or with materials you bring to the store).

    You can also talk about the different kinds of value. This product is cheaper per gallon, but we won’t finish it before it goes bad. If we use 2/3rd of it, it is still cheaper than these single serving containers. This oatmeal is cheaper than that one, but we don’t like the taste, so it isn’t as valuable for us. This packaging is excessive and wasteful, I’ll pay 5 cents more for this packaging over here.

    Of course, this is mostly theoretical. My kids aren’t old enough to do the division comfortably yet, but I’m thinking about it so that I’m ready when they are.

  2. Pete, be careful. With that kind of thinking, you’ll be teaching your kids EVERYWHERE! You know that stuff only happens in our school systems!

    And yes! We actually did the comparisons, talked about brand loyalty, looked at the per pound price. By the end of the shopping expedition, she was selecting the best products for our house. Of course, I ended up spending MORE, because she kept making puppy eyes for items I don’t usually buy…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *